Logo
PL | EN

Nabycie nowego gryzonia

Skąd nabyć szczura?

Nabycie nowego gryzonia wiąże się z radością i ekscytacją oczekiwania, ale także z wieloma pytaniami i niepewnościami. Przed przybyciem do domu kolejnego członka naszej futrzanej rodziny powinniśmy rozważyć kwestie jego pochodzenia. Rekomendujemy dwa sposoby nabycia gryzonia – zakup w zarejestrowanej, sprawdzonej hodowli lub adopcję.


Zdjęcie (c) Hodowla z Gryzakowa
Oswojone maluszki z hodowli.

Jak szczury, to zawsze parami!.

Zdjęcie (c) Hodowla z Gryzakowa
Hodowlaniec z gryzakowa

Jak rozpoznać dobrego hodowcę?

Przed zakupem warto rozeznać się na rynku hodowli. Pod uwagę należy brać jedynie te, które swoją działalność zarejestrowały – jesteśmy przeciwni pseudohodowlom, które nastawione są wyłącznie na zysk, a godne warunki bytowania zwierząt nie są dla nich priorytetem. Dodatkowo dobrze jest sprawdzić opinie o interesującej nas hodowli, na przykład na forach miłośników gryzoni oraz grupach tematycznych na Facebooku. Dzięki temu zyskamy większą pewność, że nasz gryzoń dotrze do nas zdrowy, socjalizowany i odpowiednio zabezpieczony w transporcie. Dzięki dokładnej znajomości historii rodziców zwierzęcia możemy uzyskać informację na przykład na temat możliwych przewidywanych chorób i zachowań. Kupując gryzonia w sprawdzonej hodowli przyczyniamy się również do prawidłowego rozwoju poszczególnych gatunków i ras.

Więcej na temat rodowodowych gryzoni dowiecie się tutaj.


A co z adopcjami?

Jeśli nie chcemy kupować gryzonia, możemy zdecydować się na jego adopcję. Rekomendujemy adopcje zwierząt z fundacji. Damy wówczas ciepły dom potrzebującemu zwierzęciu, wspomożemy pracę stowarzyszeń i domów tymczasowych, a ponadto otrzymamy podstawowe informacje na temat stanu jego zdrowia czy ewentualnych dalszych zaleceń weterynaryjnych i hodowlanych. Możemy również adoptować gryzonia poprzez ogłoszenia osób prywatnych (którzy np. zakupili ciężarną samicę lub nie mogą dłużej opiekować się pupilem). Pamiętajmy jednak, że adopcja z tego źródła wiąże się z koniecznością wykonania badań weterynaryjnych i ewentualnym leczeniem już na samym początku naszej wspólnej drogi. Podczas wizyt kontrolnych dobrze jest wykonać szereg podstawowych badań, w tym badanie kału, które pomoże nam wykryć na pasożyty i zdiagnozować inne choroby. Choroby mają znaczący wpływ na zachowanie naszych zwierząt, może się więc okazać, że gryzoń, którego na początku mieliśmy za osobnika odznaczającego się agresją lub wycofaniem, cierpi z bólu. Każdą niepokojącą cechę zwierzaka powinniśmy niezwłocznie skonsultować z weterynarzem specjalizującym się w leczeniu gryzoni/zwierząt egzotycznych.


Zdjęcie (c) Crimson Sun Rattery
Dobra, polecana hodowla będzie miała spore lokum dla swoich szczurów i będzie dbała o odpowiednie umeblowanie klatek.

Zdjęcie (c) Hodowla z Gryzakowa
Hodowcy często oswajają maluchy do ręki już od najmłodszego wieku.

Zdjęcie (c) Hodowla z Gryzakowa
Szczury odmiany dwarf można trzymać razem z tymi standardowej wielkości!

"NIE" pseudohodowlom!

Stanowczo odradzamy nabywanie gryzoni poprzez ich zakup w sklepach zoologicznych, na targach, bazarach itp. Choć serce pęka na widok zwierzęcia w sklepowych klatkach i terrariach, pamiętajmy o tym, że każdy zakup sprzyja kolejnym dostawom „żywego towaru” – w efekcie, chcąc pomóc gryzoniowi, powodujemy efekt lawiny, ponieważ na miejsce każdego osobnika trafi kilka kolejnych. Zwykle w sklepach panują warunki nieodpowiednie dla zwierzęcia, ponadto promowane i sprzedawane są produkty, które są szkodliwe dla naszych pupili (kolorowe kolby, zbyt małe klatki, karma bez właściwości odżywczych itp.). Pamiętajmy, że jeśli jesteśmy świadkami złego traktowania zwierzęcia lub skrajnie nieodpowiednich warunków jego bytowania – powinniśmy reagować i zawiadomić odpowiednie organizacje.


Tekst: Ania Strzałkowska
Zdjęcia: Marta Borkowska