Logo
PL | EN

allel Ay - dominujący red

Ay - lethal yellow - dominujący red

Oficjalna karta JAX

Jest to najbardziej dominujący allel z tego locus. Niezależnie od tego, jaką heterozygotę stworzy, fenotyp myszy zawsze będzie miał głęboki rudy lub żółty kolor. W przypadkach kiepskiej selekcji, mysz może być również okopcona (sooty). Pojęcie to oznacza, że grzbiet reda może mieć ciemniejszy gradient, często “wyprany” z koloru.

Kolor ten został pierwszy raz opisany przez Cúenot w 1905 roku, który odkrył, że homozygoty Ay są letalne.

Zarodki Ay/Ay w stadium moruli lub blastocysty wykazują charakterystyczne nieprawidłowości, które doprowadzają do śmierci zarodka w około 6 dniu ciąży i zostają wchłonięte przez matkę.

Dodatkowo redy dominujące mają zwiększone ryzyko kilku różnych problemów ze zdrowiem. Przeciętnie rosną większe oraz dłuższe, często mają również cięższe wątroby. Praktycznie każda mysz nosząca ten allel ma problemy z otyłością, ale wykazano też, że redy dominujące borykają się z niepłodnością oraz syndromem przypominającym cukrzycę. Mają też zwiększone ryzyko spontanicznych nowotworów płuc, wątroby u samców, listwy mlecznej u samic, nowotworów skóry.

Gen Ay usuwa czarny pigment z włosa myszy, zostawiając jedynie żółty kolor. Jego głębia i nasycenie zależy od podłoża genetycznego myszy (czyli innych locus oraz alleli) ale też selekcji hodowcy.


Ay/* Re/* dominant red astrex, dobrze wybarwiony
Zdjęcie (c) Mysigonek

Otyły red dominujący
Zdjęcie (c) Wiltshire / Hampshire Mini Mousery

Homozygota (Ay/Ay)

Ze względu na to, że Ay jest genem letalnym, nie ma form homozygotycznych. Młode Ay/Ay umierają mniej-więcej w 6 dniu ciąży i są wchłaniane w łonie przez matkę.

Ay/* Re/* dominant red astrex, dobrze wybarwiony
Zdjęcie (c) Mysigonek

Ay/* Re/* dominant red, na łebku widać przebarwienia, mysz mocno okopcona
Zdjęcie (c) Mysigonek

Ay/* inny przykład okopconego reda
Zdjęcie (c) Wolffe Mousery

Ay/* U/* mysz sable
Zdjęcie (c) Wolffe Mousery

Heterozygoty (Ay/*)

Wszystkie redy dominujące zawsze są heterozygotą. Parowanie dwóch redów da potomstwo statystycznie mniejsze o 25%. Myszy te mają predyspozycje do otyłości i często ich typ jest trudniejszy do wyselekcjonowania niż innych odmian. Niezależnie od heterozygoty, w jakiej będzie red, kolor będzie się wahał od bogatej rudości aż do żółtego, czasami będzie miał okopcony grzbiet.

Kolory bazujące na allelu Ay to: dominant red, fawn, sable, black-eyed white, cream, straw


Ay/Avy, Ay/Aw

Według źródeł takich jak hiiret, te heterozygoty będą w pełni rude, tak jak przeciętny red, ze względu na dominację allelu.


Ay/A, Ay/at, Ay/a

Najlepiej głęboką rudość jest osiągnąć na redach, które mają tło agouti, cynamona, black, chocolate, black tan oraz chocolate tan. Najlepiej oceniane redy na show występują w genotypach:

zawiera tło genotyp
agouti Ay/A
cinnamon Ay/A, b/b
black Ay/a
chocolate Ay/a, b/b
black tan Ay/at
chocolate tan Ay/at, b/b

Agouti czasami potrafi powodować okopcenie, które powoduje czarny pigment obecny w tym allelu. Trzeba też upewnić się, że nasze myszy nie posiadają genu umbrous, które tworzy mysz sable. Z problemem okopcenia pomaga gen czekolady, który wpływa na zmniejszenie granulki czarnego pigmentu we włosie, a tym samym okopcenie jest dużo mniej widoczne. Dodatkowo należy włożyć pracę, aby za pomocą selekcji z każdym pokoleniem pozbywać się przebarwień na myszy i wyrównywać jej koloryt.


Sable

Najlepszym podłożem genetycznym pod odmianę sable jest Ay/at B/* U/*. Mówi się, że jest to odmiana trudna do hodowli. Charakteryzuje się ciemnym grzbietem, gradientowo rozjaśniającym się w rudość coraz bliżej brzucha. Mimo, że umbrous agouti produkuje kiepskiej jakości, nierównomierne agutki, to takowe mogą zostać wykorzystane jako tło do sable, jeśli brakuje nam dobrej jakości tła black tan (które jest najbardziej zalecane).


Pięknie wybarwione redy recesywne
Zdjęcie (c) My Little Darlings

Redy recesywne (e/e)

Ze względu na wiele problemów zdrowotnych redów dominujących, coraz mniej osób decyduje się na ich hodowlę. Świetnym zamiennikiem są redy recesywne, które nie wykazują takich samych predyspozycji do chorób, co Ay. Mówi się, że przy redach e/e ciężko jest osiągnąć głębszą rudość, ale zdecydowanie nie jest to niemożliwe. Na przykład dajemy wybitne redy recesywne z hodowli My Little Darlings w Niemczech.

Artykuł napisany przez Kalinę Koriat na potrzeby SHG

Źródła:
http://www.informatics.jax.org/wksilvers
http://www.hiiret.fi/eng/
http://zenmousery.com.au/genetics/
https://www.informatics.jax.org
https://www.facebook.com/groups/MouseGenetics