Logo
PL | EN

allel at - black and tan

at - black and tan

Oficjalna karta JAX

Fenotyp black and tan został po raz pierwszy opisany przez Dunn’a w 1928, który otrzymał linię tych myszy z Angielskiej hodowli. Myszy black tan mają czarny grzbiet i głęboki w kolorze, rudy brzuch. Charakterystyczna dla tego genu jest wyraźna linia biegnąca z boku myszy, oddzielająca kolor grzbietu od brzucha. Biegnie ona pod brodą, przez szyję, pachwiny, boki aż do nasady ogona. Kiepskiej jakości black tan będzie miał czarną bazę włosa, przez co kolor będzie mocno wypłowiały i przyciemniony. Część myszy at/* ma dodatkowo rudą sierść za uszami oraz czarny krawat na szyi, co powinno być na bieżąco omijane odpowiednią selekcją.

W kolejności dominacji jest najbardziej dominującym z recesywnych alleli w locus A.

Allel ten ma bardzo nietypową naturę, bo jest kodominujący względem wszystkich innych alleli w locus A. Oznacza to, że w przypadku genotypu np. A/at, oba allele będą współdziałały w tworzeniu fenotypu. Względem allelu A jest dominujący na brzuchu, zaś recesywny na grzbiecie.

Dodatkowo, w połączeniu z recesywnymi allelami z locus C, allel at tworzy linię fox - rudy brzuch rozjaśniany jest do bieli.


at/* pięknie wybarwiony black and tan - z pięknym brzuchem i mało widocznym krawatem.
Zdjęcie (c) Woodland Mousery

Odmiany, które tworzy black and tan

Możliwe odmiany tan:

  • black, blue, champagne, chocolate, dove, lilac, silver, agouti, blue agouti, cinnamon, silver, pearl, merle, roan

Możliwe odmiany fox:

  • beige, bone, black sepia, blue sepia, chocolate sepia, dove, chinchilla, lilac, splashed


at/*
p/p dove tan Zdjęcie (c) Munster Mice, James O'Neill

at/* cch/cch
Zdjęcie (c) My Little Darlings

at/*
Zdjęcie (c) Munster Mice, James O'Neill

at/a* cch/ce
Zdjęcie (c) Mysigonek

at/* p/p dove tan from Hodowla z Gryzakowa
Zdjęcie (c) Mysigonek

at/* cch/ce absolutnie piękny coffee fox
Zdjęcie (c) Mysigonek

at/* b/b - śliczny chocolate tan
Zdjęcie (c) Munster Mice, James O'Neill

at/* słaby black tan z jasnym, żółtawym brzuchem
Zdjęcie (c) Mysigonek

Homozygoty (at/at)

Jako, że at jest kodominujące, to zarówno homozygoty at/at jak heterozygoty at/* (z włączeniem A/at) będą miały silnie rude lub słabe jakościowo, żółte brzuchy.

Black tan

Black tan jest podstawową odmianą tworzoną przez allel at. Allel ten jest odpowiedzialny za dystrybucję feomelaniny na brzuch, zaś grzbiet pozostaje niezmieniony i zależny od pozostałych alleli na locus a. W homozygocie tworzy on całą grupę “self-based” tanów oraz foxów. Brzuch należy odpowiednio selekcjonować, jako że piękny, rudy kolor nie jest wpisany bezpośrednio w geny. Przeciętnej jakości tany będą wypłowiałe i żółte, pozbawione wyrazistego koloru. Dodatkowo należy skupić się, aby góra łap myszy była czarna, zaś na grzbiecie nie znajdowały się żadne rude włosy - najczęściej pojawiające się tuż za uszami bądź bezpośrednio po bokach. Należy też pamiętać, aby czarny pigment nie pojawiał się w swoistym “krawacie” na gardle.


Heterozygoty (at/at)

Agouti tan

Agouti tan (A/at) tworzy grupę “ticked-based” tanów. Mimo, że allel A jest dominujący nad at, to ze względu na kodominację at, brzuch jest rudy.

Black tan

Heterozygotą black tan może być również at/a. Genotyp ten zachowuje się tak samo jak homozygota at i może tworzyć wiele różnych odmian tan oraz fox. Zależnie od tego, co znajduje się na innych locus (np. locus D, P, C) będą one wpływały na black tan odpowiednio do swoich funkcji.

Foxy

Foxy powstają przy obecności allelu at oraz dwóch genów z locus c. Najbardziej pożądanym i odpowiednim połączeniem jest cch/cch, ale np. przy beige czy bone foxach wykorzystywane są też allele ce lub c. Większość standardów na świecie wyróżnia foxy w odmianach: beige, bone, black sepia, blue sepia, chocolate sepia, dove, chinchilla oraz lilac.

Fox jest też możliwy z odmianami pink-eyed, ale jest trudny do osiągnięcia ze względu na link pomiędzy locus C oraz P. Dodatkowo rozjaśnienie z locus C często sprawia, że już jasny grzbiet (np. champagne czy dove) jest prawie biały, nie dając zbyt ciekawego efektu końcowego.

Artykuł napisany przez Kalinę Koriat na potrzeby SHG

Źródła:
http://www.informatics.jax.org/wksilvers
http://www.hiiret.fi/eng/
http://zenmousery.com.au/genetics/
https://www.informatics.jax.org
https://www.facebook.com/groups/MouseGenetics
Background photo by Munster Mice, James O'Neill