Logo
PL | EN

allel A - agouti

A - agouti - umaszczenie dzikie

Oficjalna karta JAX

Allel A jest niezmutowanym, "bazowym" genem na locus a. Większość źródeł odnosi się do tego allelu jako umaszczenie dzikie, to jednak wg. Grüneberg'a jest to nadmierne uproszczenie. Zaznacza on, że zachodnioeuropejska mysz domowa (Mus musculus domesticus) przeważnie ma szary brzuch, jednak sporadyczne mutacje Aw są zaskakująco często spotykane. Można odnaleźć populacje M. musculus, w których Aw całkowicie podmienił A. Dodatkowo wg. "The wild and commensal stocks of the house mouse Mus musculus Linnaeus. J. Mammal" z 1943 wszystkie dzikie podgatunki Mus musculus mają biały brzuch. Można na tej podstawie stwierdzić, że zarówno allel A jak i Aw są umaszczeniem pierwotnym i dzikim.

Allel agouti jest bardzo ważnym allelem, który stanowi bazę pod ogrom różnych odmian. Tworzy on tak zwaną grupę "ticked".

Allel A charakteryzuje się posiadaniem pasa żółtej feomelaniny na włosie. W pozostałej części włosa (nasada oraz końcówka) znajduje się czarna eumelanina. Warto pamiętać, że nie wszystkie włosy na ciele myszy agouti mają charakterystyczną "opaskę". Myszy te posiadają część całkowicie czarnych włosów na grzbiecie. Wg. źródeł opisanych na stronie JAX włosy typu zygzaki mają zawsze umaszczenie agouti. Włosy giętkie są przeważnie agouti, włosy pośrednie są agouti lub czarne, a włosy ochronne zawsze są czarne.

Allel A jest dominujący nad allem a, recesywny wobec Aw, Avy, Ay oraz kodominujący względem at.


A/A
Zdjęcie (c) Earl L. Green


Budowa włosa agouti - widać charakterystyczną "opaskę" z żółtej feomelaniny. W nasadzie oraz końcówce znajduje się czarna eumelanina.
Zdjęcie (c) Portland State University
Zdjęcie (c) Zephyrean
Zdjęcie (c) Zephyrean
Zdjęcie (c) Zephyrean
Zdjęcie (c) Zephyrean

A/* piękna mysz "golden agouti".
Zdjęcie (c) Zephyrean

A/* agouti umbrous, widać przyciemniony grzbiet
Zdjęcie (c) My Little Darlings

Homozygota (A/A)

Mysz w fenotypie agouti może być homozygotą A/A lub heterozygotą A/a ze względu na dominację nad allelem non-agouti. W starych tekstach mysz agouti czasami nazywa się "black agouti" bądź "golden agouti". Mimo faktu, że allel A jest bazowym, dzikim kolorem myszy, to współczesne myszy rodowodowe znacząco różnią się wyglądem od myszy dzikich. Dzięki wieloletniej selekcji, agouti stały się bardzo głębokie w kolorze. Są mocno nasycone i mają głęboki, brązowo-czarny kolor. W standardzie żółta "opaska" myszy agouti powinna być głęboko brązowa bądź złota w odcieniu. Czarna końcówka i nasada zostały wyselekcjonowane tak, aby we włosie było ich wyjątkowo mało, dzięki czemu mysz agouti ma mocną ekspresję brązu w fenotypie. Dodatkowo wyselekcjonowana mysz powinna mieć równomierny kolor, a ciemne włosy ochronne na grzbiecie nie powinny się wyróżniać.

Heterozygoty (A/*)

Ze względu na dominację innych alleli ponad A oraz recesywność allelu a, omówimy jedynie heterozygotę A/at.

Kolory bazujące na allelu A to: agouti, argente, blue agouti, chinchilla, cinnamon, grey agouti


A/at

Dzięki kodominacji allelu A z at posiadamy w myszarni odmiany takie jak agouti tan, cinnamon tan czy chinchilla. Podczas gdy grzbiet powinien wyglądać jak ten należący do zwykłej myszy agouti, to brzuch wybarwia się na intensywny, rudy odcień. Agouti tany hoduje się względnie prosto, łatwo jest wyselekcjonować piękny, rudy brzuch. Ze względu jednak na mały kontrast między grzbietem a brzuchem, odmiana ta wydaje się być mało popularna w hodowlach.

Ze względu na bycie heterozygotą, łączenie dwóch myszy agouti tan, nie da nam w 100% potomstwa agouti tan. W takim miocie możemy spodziewać się myszy agouti, agouti tan oraz black tan.


Artykuł napisany przez Kalinę Koriat na potrzeby SHG

Źródła:
http://www.informatics.jax.org/wksilvers
http://www.hiiret.fi/eng/
Grüneberg, H.: The Genetics of the Mouse, 2nd ed., Nijhoff, The Hague, 1952.
Clarke, W.E.: Notes on the mice of St. Kilda. Scot. Natural. (Edinburgh) pp. 124-128, 1914.
Schwarz, E., and Schwarz, H.K.: The wild and commensal stocks of the house mouse Mus musculus Linnaeus. J. Mammal. 24: 59-72, 1943.
My Little Darlings - zdjęcie w tle