Myszki potrzebują stałego dostępu do świeżej wody. Woda powinna być kranowa przefiltrowana lub z dobrej jakości ujęcia (zależne od miejsca zamieszkania). Nada się też źródlana woda butelkowana.
Wodę podajemy w czystym poidełku bądź miseczce. Poidełko plastikowe jest trudniejsze do czyszczenia, należy się upewnić też, że jest z nietoksycznego plastiku (polipropylen, HDPE, tritan, PLA). Niektóre myszki decydują się na przegryzienie plastiku co skutkuje wylaniem się całej zawartości poidełka. Szklane poidełka muszą być regularnie kontrolowane, jako że czasami się zacinają.
2. KARMA PODSTAWOWA
Karma dla myszy jest najważniejszym i podstawowym składnikiem diety myszy. Musi być dostępna non-stop oraz powinna zawierać wiele różnorodnych zbóż oraz nasion. Unikamy karm tłustych, najlepiej kupować karmy bez zawartości mączników lub innego białka zwierzęcego - u myszy podawanie białka zwierzęcego zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory oraz występowania otyłości. Więcej tutaj: https://www.facebook.com/photo/?fbid=704161861372300
W przypadku hodowli podaje się granulat. Przy rozrodzie konieczne jest idealne zbilansowanie składników odżywczych, aby młode się prawidłowo rozwijały.
3. ZIOŁA ŚWIEŻE ORAZ SUSZONE
Bardzo ważne w zróżnicowaniu diety, dostarczają myszy wielu składników odżywczych. Zioła suszone najlepiej domieszać do karmy i podawać codziennie, zaś świeże na zmianę z warzywami. Dobrze jest podawać różnorodność pokarmów już od najmłodszego wieku, by maluchy uczyły się nowych smaków. Pomoże to w przyszłości z mniejszym wybrzydzaniem.
4. WARZYWA
Warzywami uzupełniamy dietę i powinniśmy podawać niewielką (np. plasterek marchwi na myszkę) ilość 2-3 razy w tygodniu. Nowe warzywa wprowadzamy stopniowo, obserwując reakcję myszki na nowy produkt. W przypadku wystąpienia biegunek bądź wzdęć należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.
5. GAŁĄZKI, KORZENIE, KORA
Zęby myszy rosną całe życie, więc dorzucenie do ściółki kilku gałązek czy korzeni (zgodnych z listą produktów dozwolonych) pozwoli im na ich ścieranie.
6. DODATKI ORAZ SMACZKI
W niewielkiej ilości można podawać myszkom przysmaczki. Odpowiedniej jakości przysmaki kupne nie będą miały cukru, soli, mleka ani innych szkodliwych składników dla myszy w składzie. Najlepiej wybierać przysmaki o dobrym składzie (np. ciasteczka od gryzonie w kokonie lub własnej produkcji) lub naturalne (np. owoce, gryka, różnego rodzaju otręby, pyłek pszczeli, etc). Można też myszce włączyć do diety miękkie sianko dobrej jakości: posłuży albo za materiał gniazdowy, albo do podgryzania i uzupełniania diety we włókno. Sianko należy wymrażać 2 dni przed podaniem - w sianku jest najwięcej pasożytów zewnętrznych.