Ziołolecznictwo
Nie bez powodu nasze babcie przykładały nam liść babki lancetowatej do świeżo zdartych do krwi kolan, zrywały nam liść geranium przy zapaleniu ucha czy zaparzały nam miętę przy bólu brzucha.
Wokół nas znajduje się wiele roślin które mogą wspomóc organizm w walce z problemami. Jednak zanim podamy garść ziół naszym małym przyjaciołom zawsze warto sprawdzić czy są one dla nich bezpieczne, z dobrego źródła, w jaki sposób je suszyć oraz przechowywać.
UWAGA!
Każdą chorobę zwierzęcia powinno się skonsultować z weterynarzem, jeśli przyjmuje ono leki właściciel powinien dopytać weterynarza czy w tym przypadku można stosować zioła, niektóre z nich mogą źle wpływać na działanie preparatów medycznych. Ziołami wspomagamy, nie leczymy na własną rękę.
W jaki sposób podawać? Skąd pozyskiwać?
Zioła można używać w wielu postaciach, świeże, suszone, napary, zmielone, w postaci proszku. Warto przed podaniem zajrzeć do wiarygodnych źródeł wiedzy aby sprawdzić czy rośliny nie tracą swoich właściwości pod wpływem temperatury.
Dobrej jakości zioła można uzyskać od sprzedawców specjalizujących się w hodowli ziół, posiadają oni, mieszanki oraz opakowania konkretnych gatunków.
- Zbiór powinien odbywać się w miejscach naturalnych z dala od samochodów a zwłaszcza dróg szybkiego ruchu.
- Spróbujmy dowiedzieć się czy dany teren nie jest opryskiwany np. pestycydami (zwłaszcza przy polach uprawnych).
- Nie zbierajmy przy chodnikach, w parku przy alejkach, nie chcemy narazić się na pasożyty z odchodów psów.
- Po zebraniu zioła dokładnie myjemy, jeśli mamy taką możliwość także suszymy przez długi czas w wysokiej temperaturze, aby zminimalizować możliwość drobnoustrojów itp.. Konsekwentne suszenie zapobiega także rozwojowi pleśni co pomaga zachować rośliny na dłużej.
- Zbieramy tylko te rośliny których gatunków jesteśmy w 100% pewni, nie chcemy naszym podopiecznym podać nic trującego co jest podobne do dobroczynnych roślin. Polecajką dla upewnienia się jest aplikacja na telefon “PlantNet”.
Dobrym sposobem jest także zbiór ziół samemu pod warunkiem że trzymamy się kilku ważnych zasad:
Podstawowe rośliny w apteczce gryzoni
Mięta - liście, gałązki
Pomaga przy bólach brzucha, wzdęciach, stanach nieżytowych i skurczach układu pokarmowego, wspomaga pracę żołądka i wątroby.
Krwawnik pospolity - kwiat i ziele
Pozytywne działanie dla żołądka i metabolizmu, także przeciwskurczowy.
Rumianek - kwiaty, liście, gałązki
Dlaczego warto mieć herbatki rumiankowe zawsze w zapasie? Ma działanie łagodzące i przeciwzapalne. Podawany drogą pokarmową rozluźnia mięśnie gładkie układu pokarmowego oraz dróg żółciowych. Natomiast jego ważną rolą jest także wspomaganie leczenia oczu, przy zapaleniu spojówek, opuchliźnie czy ropieniu. Można także stosować przy problemach skórnych.
Szałwia
Właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze.
Chaber bławatek - kwiat i ziele
Stosowany w leczeniu górnych dróg oddechowych w związku ze swoim działaniem przeciwzapalnym, przy stosowaniu naparu na oczy zmniejsza opuchliznę.
Koper włoski - natka surowa lub w formie naparu z suszonych liści
Działa wiatropędnie co jest ważne przy wzdęciach które np. u myszy są bardzo niebezpieczne i często prowadzą do śmierci.
Pełna lista dozwolonych ziół i roślin znajduje się na stronie shg. Lista jest własnością grupy na facebooku “myszy”
Tekst: Julia Woźniakowska, hodowla Chamomile